TE_RTS3T024_RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
  • Model: RTS3T024
  • Brand: TE
overseas5011 Pcs In Stock RTS3T024 Available
Buy Now Add To Cart
Share:
  • 15 days delivery to 160 countries worldwide
  • In-stock items ship within 3 days
Product Specifications
Parameter Value
Brand TE
Model Number RTS3T024
Weight 0.2kg
RTS3T024 Inventory overseas5011 Pcs In stock
RTS3T024 HS Code 85364900
Datasheet N/A
Other Parameters RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:24VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):16 A
Switching Voltage:400VAC - Max
Load - Max Switching:6400VA
Coil Current:16.7 mA
Termination Style:PC Pin
Must Operate Voltage:16.8 VDC
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
RTS3T024 - Immediate Inquiry
Get instant quotation and delivery time for RTS3T024. We respond within 2 hours.
Purchase Information